2016 yılı Tofaş için, yeni model lansmanları, üretim ve ihracat rekorları ve değerli ödüllerle anılacak başarılı bir yıl oldu. FCA içerisinde en yüksek üretim adedini gerçekleştiren fabrika olan Tofaş, büyüyen iş hacmi ve Ar-Ge yetkinlikleriyle, küresel konumunu güçlendirdi.

Değerli paydaşlarımız,

2016 yılı Tofaş için, yeni model lansmanları, üretim ve ihracat rekorları ve değerli ödüllerle anılacak başarılı bir yıl oldu. FCA içerisinde en yüksek üretim adedini gerçekleştiren fabrika olan Tofaş, büyüyen iş hacmi ve Ar-Ge yetkinlikleriyle, küresel konumunu güçlendirdi.

Üretim ve ihracatla büyüyerek ülke ekonomisine katma değer yaratmak, Tofaş için gurur vesilesi olmuştur. Şirketimiz toplam üretimini bir önceki yıla kıyasla %38 oranında artırarak bugüne dek gerçekleştirdiği en yüksek üretim adedine ulaşmıştır. Tofaş, %50'si otomobil %50'si hafif ticari araç olmak üzere toplam 383.491 adede ulaşan üretimiyle Türkiye otomotiv endüstrisinde bir rekora imza atmıştır. Yine 2016 yılında otomotiv sektöründe bir eşik olarak kabul edilen 5 milyonuncu aracımızı banttan indirmenin mutluluğunu da burada paylaşmak istiyorum.

Rekor düzeyde gerçekleşen üretim adetlerimizde en büyük katkı, 2015 yılında devreye aldığımız Fiat Egea Projesi olmuştur. 2016 yılında 35 bin adetle Türkiye'nin en çok satılan modeli olan Fiat Egea Sedan'ın, yeni "Hatchback" ve "Station Wagon" modellerini de müşterilerimizle buluşturmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.

Fiat Egea model ailesi yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da büyük talep yarattı. Artan talebe paralel olarak fabrikamızda 3.500 yeni istihdam yaratarak üçlü vardiya üretim programına geçtik. Bu kapsamda %95'lik kapasite kullanımına ulaşan Tofaş, Ekim ayında günlük 1.556 adet araç üreterek Türkiye otomotiv sektöründe en yüksek günlük üretim adedini de gerçekleştirmiş oldu.

2016 yılında bir önceki yıla kıyasla %61 oranında bir artışla toplam 279.537 adet ihracat gerçekleştiren Tofaş, Türkiye toplam otomotiv ihracatında da birinci sıraya yükseldi. Böylelikle Şirketimiz, bu yıl Türk otomotiv sanayi üretiminin %26'sını, ihracatının ise %24'ünü tek başına gerçekleştirmiştir.

Tofaş'ın rekabet gücünü artıran bir diğer özelliği de Türkiye pazarında yerli üretimden en yüksek oranda satış yapan firma olmasıdır. Tofaş'ın Fiat markasıyla yurt içi otomotiv pazarında satılan araçların %92'si Türkiye'de ürettiği araçlardır. Tofaş, Fiat ve Premium markaların 109 bin adetlik toplam satışı ile iç pazardan %11,1 oranında bir pay almaktadır.

2016 yılında Tofaş'ın sergilediği güçlü büyüme, finansal sonuçlarımıza ve hisse performansına da yansımıştır. Satış gelirlerimizin 2016 yılında bir önceki yıla kıyasla %43,5 artarak 14 milyar TL olarak gerçekleşirken, satış gelirlerimizin %69'u ihracat pazarlarımızdan elde etmiş olduk. Net kârımız aynı dönemde %16,8 artışla 970 milyon TL'ye, operasyonel kârımız %20 artışla 844 milyon TL'ye, FAVÖK ise %28,6 büyüyerek 1.366 milyon TL'ye ulaştı.

2016 yılsonu itibarıyla 12.320 milyon TL tutarında piyasa değerine ulaşan Tofaş'ın hisse senetleri değer artışını sürdürdü. Tofaş hisse senedi yıllık ortalama değeri %31,1 değer kazanırken BİST-100 Endeksi %4,2 seviyesinde değer kaybetmiştir. TOASO, kurumsal yönetim derecelendirme notunu da 9,14'e yükselterek, BİST Kurumsal Yönetim Endeksi'nde 10'uncu yılına not artırımı ile başladı.

Tofaş yarattığı ihracat hacmi ve istihdamın yanı sıra otomotiv sektörüne yaptığı yatırımlar ve ürettiği projelerle, uzun vadede de Türkiye ekonomisine değer katmaktadır. Şirketimiz, otomotiv sektöründe son 10 yılda gerçekleştirilen toplam 10 milyar ABD doları tutarındaki yatırımın %31'ine denk gelen 3 milyar ABD doları tutarında yatırım yapmıştır. Tofaş, gerçekleştirdiği yatırımlarla ürün gamını yenilemiş, küresel rekabet gücünü artırmıştır.

Fiat Egea Projesi, Türkiye'de geliştirilen küresel bir model ailesi olarak ülkemizin de gurur kaynağı haline gelmiştir. Ar-Ge yetkinliğimizin resmi kurumlar tarafından da ödüllendirilmesinden memnuniyet duyuyoruz. Tofaş Ar-Ge Merkezi, T.C. Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı tarafından art arda ikinci kez "Otomotiv Sektöründe En İyi Ar-Ge Merkezi" seçilmiş, Avrupa Birliği Komisyonu Ar-Ge harcamaları sıralamasında da yine iki yıldır Türkiye birincisi olmuştur.

Üretim kapasitemizi yükseltecek yeni uygulamaları hayata geçirdik. 50 milyon Euro'luk bir yatırımla fabrikamızda kurulumunu gerçekleştirdiğimiz ikinci Egea gövde hattı ve boyahane ünitesinde devreye aldığımız yeni teknolojiler sayesinde, yıllık üretim kapasitemizi 400 bin adetten 450 bin adede çıkarttık.

Koç Holding ve Fiat Chrysler Automobiles ortaklığında sürdürülebilir bir gelecek inşası için çalışmalarını sürdüren Tofaş, faaliyetlerinin çevre üzerindeki etkisini en doğru şekilde yönetmeye ve en aza indirgemeye özen göstermektedir. Tofaş'ın sürdürülebilirlik, çevre ve iş güvenliği alanında hayata geçirdiği projeler bu yıl, Avrupa Birliği Çevre Ödülü, Karbon Saydamlık Projesi İklim Liderleri Ödülü, Atık Yönetimi Ödülü, İş Sağlığı ve Güvenliği Mess Altın Eldiven Ödülü ile onurlandırıldı.

2016 yılında endüstriyel faaliyetlerimizin yanı sıra kurumsal vatandaşlık bilinciyle, spor, eğitim ve kültür-sanat alanında topluma kalıcı değer katacağına inandığımız sürdürülebilir projelere destek vermeye devam ettik.

Tofaş, önümüzdeki dönemde de çalışanlarına, paydaşlarına, Bursa'ya ve Türkiye ekonomisine katma değer yaratmak için çalışmayı sürdürecektir. Gücümüzü yenilenme arzumuzdan ve her zaman daha iyisini yapma iddiamızdan almaya devam edeceğiz. Tofaş'ın 2016 yılında sergilediği performansında katkısı bulunan tüm paydaşlarımıza, bizlere duydukları güven ve verdikleri destek için teşekkürlerimi sunarım.

Saygılarımla,

Cengiz Eroldu
Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO