Tofaş, toplum için değer yaratacak; eğitim, kültür-sanat ve spor alanlarında uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerine odaklanmıştır.

Ülke ekonomisine yaptığı katkıyı farklı eksenlerde ortaya koyan Tofaş, toplum için değer yaratacak; spor, eğitim ve kültür-sanat alanlarında toplumsal gelişmeyi çok yönlü bir yaklaşımla destekleyecek, uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerine odaklanmıştır.

SPOR

Tofaş Spor Kulübü

1974'te Bursa'daki Tofaş Fabrikası'nda, Tofaş SAS (su sporları, atletizm, sportif oyunlar) adıyla kurulan Tofaş Spor Kulübü, 1995 yılında bugünkü ismini almıştır. Basketbol, futbol, voleybol, masa tenisi, su topu ve briç dallarında faaliyet gösteren kulüp Bursa'ya, basketbol branşında ilk Avrupa Kupası Finali ve ilk Türkiye Şampiyonlukları, Cumhurbaşkanlığı Kupası Şampiyonluğu, Türkiye Kupası Şampiyonlukları ve Okullar Basketbol Dünya Şampiyonluğu kazandırmıştır. Tofaş Basketbol Takımı, 2016-2017 sezonunda Süper Lig'de mücadele etmektedir.

Tofaş Spor Kulübü, uzun yıllardır devam eden altyapı yatırımları ve oluşturduğu altyapı odaklı takım modeliyle Türk sporuna yeni yetenekler kazandırmaktadır.

Tofaş Spor Salonu

Tofaş, evsahibi olduğu maçları Bursa'daki Nilüfer Tofaş Spor Salonu'nda oynamaktadır. Yüksek doluluk oranıyla gerçekleştirilen maçlar, Bursa halkının da sosyal hayatına katkıda bulunmaktadır.

Bursa'yı basketbol şehri yapmak misyonu ile başlatılan Yeni Nesil Tofaş Projesi'nin, tüm Türkiye'ye yayılması hedeflenmektedir.

Yeni Nesil Tofaş Projesi

Çocuklara spora erişimde fırsat eşitliği yaratmayı hedefleyen Yeni Nesil Tofaş Projesi; çocuklara spor eğitiminin ötesinde, hayatın her alanında başarılı olmalarına yardımcı olacak bir kültür ve bakış açısı kazandırmak üzere 2016 yılında hayata geçirilmiştir. Yeni Nesil Tofaş; her çocuğun yaşadığı çevrede eşit imkanlarla basketbol oynayabildiği gerçek spor kültürüne sahip bir nesil için antrenör, aile ve çocuk üçgeninde bir eğitim ve uygulama modelidir.

Yeni Nesil Tofaş Projesi kapsamında Bursa'nın farklı ilçelerinde kurulan sekiz basketbol okulu ile yılsonuna kadar yaklaşık 650 çocuğa ulaşılmıştır. Altyapıya seçilen çocuklardan oluşturulan dokuz minik takım, antrenmanlarına Mustafa V. Koç Spor salonunda devam etmektedir. Sportif faaliyetlerin sürdürülebilirliği için her hafta projede stajyer olarak yer alan 14 antrenöre teorik ve sahada aktif antrenman yaptırma eğitimleri verilmektedir. Bölgelerdeki antrenör ve aileleri eğitmek için oluşturulan E-Learning sistemi, basketbol kültürünün halkın geneline yaymak için düzenlenen sokak turnuvaları, çocukların sosyal zeka gelişimini desteklemek amacıyla hazırlanan bilim ve yaratıcı drama atölyeleri projenin diğer faaliyet alanlarındandır.

Kulüp içerisindeki kurulan Türkiye'nin ilk spor kütüphanesinin 2017 yılında yaygınlaştırılması planlanmaktadır. Bursa'yı basketbol şehri yapmak misyonu ile başlatılan Yeni Nesil Tofaş Projesi'nin, Bursa'dan başlayarak tüm Türkiye'ye yayılması hedeflenmektedir.

Mustafa V. Koç Spor Salonu

Tofaş Spor Kulübü'nün Şubat 2015'te inşasına başladığı Mustafa V. Koç Spor Salonu 9 Haziran 2016'da hizmete açılmıştır. Mustafa V. Koç Spor Salonu, Tofaş personelinin yanı sıra Bursa'daki amatör spor kulüplerine ve sporculara da hizmet vermektedir. 5.800 m2'lik tesiste, üç basketbol sahasını içeren spor salonu, kondisyon merkezi ve her türlü fizik tedavi ihtiyacını karşılayacak tam teşekküllü sporcu rehabilitasyon merkezi yer almaktadır.

EĞİTİM

Fiat Laboratuvarları

Türk otomotiv sanayisindeki yeni teknolojilere hakim teknik insan gücünün yetiştirilmesini ve bu gücün sanayide değerlendirilmesini amaçlayan Fiat Laboratuvarları, Koç Holding'in "Meslek Lisesi Memleket Meselesi" projesiyle entegre olarak yürütülmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'yle iş birliği içinde çalışan Tofaş, Fiat Laboratuvarları vasıtasıyla, endüstriyel teknik eğitim okul ve kurumlarının motorlu araçlar teknolojisi alanlarının geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. İlki 2006'da Şişli Endüstri Meslek Lisesi'nde açılan Fiat Laboratuvarı, 2016 yılında 10'uncu yaşını kutlamıştır.

İstanbul, Bursa, Kocaeli, Ankara, Antalya, İzmir, Adana, Samsun ve Diyarbakır'daki toplam 11 meslek lisesinde kurulan Fiat Laboratuvarları'nda, Tofaş Satış Sonrası Yöneticileri, Servis Konseyi Bölge Temsilcileri ve okulların bulunduğu illerde bağlı olunan Servis Müdürleri birlikte çalışmaktadır. 2016 itibarıyla Fiat Laboratuvarları programı dahilinde, koçluk yapan Servis Müdürleri'nin sayısı iki katına çıkarılmıştır.

2016 yılı itibarıyla Fiat Laboratuvarlar'ında eğitim gören öğrenci ve eğitim veren öğretmen sayısı 1.500 kişiye ulaşmıştır. 2016 yılında Fiat Laboratuvarları'ndan 221 öğrenci mezun olmuş, 10'u kız öğrenci olmak üzere 65 mezun Fiat yetkili servislerinde ve 11 öğrenci de Tofaş Fabrikası'nda çalışmaya başlamıştır. 2015-2016 Avrupa Birliği Projesi kapsamında, ortak her okuldan belirlenen Fiat Laboratuvar öğrencisi ve öğretmenleri, Avrupa ülkelerinde eğitim alma ve servislerde çalışarak yurt dışı deneyimi kazanmışlardır.

Fiat Laboratuvarları'nda çalışan öğretmenlere her yıl Tofaş Akademi tarafından hizmet içi eğitim kapsamında güncel teknolojileri içeren teknik, davranışsal ve sosyal sorumluk projeleri hakkında eğitimler verilmektedir. 2016'da 10'uncusu düzenlenen Hizmet İçi Eğitim Programı'ndan bugüne kadar Fiat Laboratuvar öğretmenleri ile birlikte Türkiye'nin değişik illerinde bulunan 400 meslek lisesi öğretmeni faydalanmıştır.

"Meslek Lisesi Memleket Meselesi" projesi kapsamında, Fiat Laboratuvarları'nda öğrenim gören öğrenciler arasından, 2016 yılında istenilen koşullara sahip 274 öğrenciye her yıl Vehbi Koç Vakfı tarafından burs sağlanmaktadır.

Tofaş Fen Lisesi

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi DOSAB ve Tofaş'ın 2012 yılsonunda hayata geçirdiği Fen Lisesi inşaatı, 2014 yılında tamamlanmıştır. 2014-2015 öğretim yılında eğitime başlayan Tofaş Fen Lisesi, Bursa-Nilüfer ilçesinin Özlüce mevkiinde yer almaktadır. Toplam 12.257 m2'lik bir alanda kurulu, 16 dersliği, 280 kişi kapasiteli 70 yurt odası ve bir spor salonu bulunan lisede, 397 öğrenci eğitim almaktadır.

2015 yılında ilk mezunlarını veren Tofaş Fen Lisesi'nin öğrencileri, 2016 yılında da LYS'de (Lisans Yerleştirme Sınavı) önemli bir başarıya imza atarak sınavda %87 oranında bir başarıya ulaşmış, Tofaş Fen Lisesi, Bursa'daki en başarılı orta öğretim kurumu olmuştur.

Kapılarını 2002 yılında açan Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, kuruluşundan bugüne kadar yaklaşık 600 bin kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

KÜLTÜR-SANAT

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi ve Tofaş Sanat Galerisi

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, Anadolu'daki otomotiv mirasına sahip çıkmak amacıyla kurulmuş, Türkiye'nin ilk ve tek Anadolu arabaları müzesidir. Umurbey Mahallesi'nde bulunan eski ipek fabrikası, tarihi Umurbey Hamamı ile yanındaki eski Türk evinin de içinde bulunduğu 17 bin m2'lik arazi, Tofaş tarafından restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür. Kapılarını 2002 yılında açan Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, kuruluşundan bugüne kadar yaklaşık 600 bin kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

Fabrikanın ana binası olan müze, ziyaretçilerini 2.600 yıl öncesine ait bir tekerlekten başlayarak, Tofaş tarafından üretilen motorlu araçlara kadar devam eden tarihi bir yolculuğa çıkarmaktadır.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi sınırları içinde yer alan ve Sanat Galerisi olarak hizmet veren Umurbey Hamamı, Yapı Kredi Kültür Sanat iş birliği ile Kasım 2015-Şubat 2016 arasında düzenlenen "İşte Benim Zeki Müren" sergisine ev sahipliği yapmış ve sergi 30 bin kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Eylül 2016'da açılan, toplum ve ticaret hayatının geçmişten günümüze izlerini taşıyan "Kantarın Topuzu; Teraziler, Ağırlıklar, Ölçü Aletleri" adlı serginin ziyaretçi sayısı yılsonu itibarıyla 20 bini aşmıştır.

Tofaş, Hierapolis kazılarına olan desteğini antik kentte ortaya çıkarılan Plutonium'un kazı ve restorasyon çalışmaları kapsamında sürdürmektedir.

Pamukkale Hierapolis kazıları sponsorluğu

Tofaş, Türkiye'nin en büyük beş antik şehir kalıntısından biri olan ve 1988'de UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren Pamukkale'deki Hierapolis Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarına 2005 yılından beri sponsor olmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Denizli Valiliği'nin himayesinde ve Tofaş'ın ana sponsorluğunda yürütülen çalışmalar, 2016 yılında da devam etmiştir. Hierapolis kazılarında, başta İtalya ve Türkiye'den olmak üzere, aralarında arkeolog, mimar, restoratör ve uzmanların bulunduğu yaklaşık 70 kişilik uluslararası bir ekip görev almaktadır. Çalışmalar kapsamında, Roma tiyatroları arasında en güzel örneklerden biri olan ve yaklaşık 1.800 yıl önce inşa edilen Antik Tiyatro'nun sahne binası restorasyonu tamamlanmıştır. Türkiye'de sahne binası restore edilen tek tiyatro unvanına sahip Hierapolis Antik Tiyatrosu, yapılan restorasyon çalışmaları sonrası 12 bin kişilik kapasitesiyle kültür-sanat etkinlikleri için faal duruma gelmiştir.

Hierapolis'te, bugüne kadar gün ışığına çıkarılan en önemli eserler arasında; Antik Tiyatro, Nekropol, Kaplıcalar, Büyük Kilise, San Filippo Matrium, Frontinus Kapısı, Gymnasium, Apollo Tapınağı ile Pluto'nun Kapısı (Plutonium) bulunmaktadır.

Tofaş, Hierapolis kazılarına olan desteğini şimdi de antik kentte ortaya çıkarılan Plutonium'un kazı ve restorasyon çalışmaları kapsamında sürdürmektedir. Antik Çağ'da Plutonium, Pluton ve eşi Persophone'nin hüküm sürdüğü yeraltı dünyasının girişi olarak kabul edilmektedir. Bunun nedeni, "Cehennem Kapısı" olarak da adlandırılan Plutonium'un içinde, kendisine yaklaşan canlıların ölümüne neden olan karbondioksit gazının çıktığı bir mağaranın bulunmasıdır. Hem kehaneti hem de doğal özellikleri ile ilgi çekici olan Plutonium Bölgesi'nin kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan buluntular, Hierapolis'in bilinen tarihini de 300 yıl geriye götürmektedir.

Küçükyalı Arkeopark kazıları sponsorluğu

T.C. Kültür Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürlüğü'nün gözetimi ve himayesinde İtalyan ve Türk araştırmacılar tarafından 2001 yılında başlatılan Küçükyalı Arkeoloji Parkı kazısına, Tofaş 13 yıldır destek sağlamaktadır. Maltepe Belediyesi'nin desteklediği proje kapsamında, 2016 yılı kazı sezonu boyunca, tanıtım ve rehberlik aktiviteleri yapılmıştır. Koruma çalışmaları ve bilimsel aktivitelerin yanı sıra ilköğretim öğrencilerine yönelik eğitim çalışmaları da düzenlenmiştir.

Kazı sezonu boyunca bilimsel laboratuvar bünyesinde; konservasyon, restorasyon, fotoğraflama ve veri tabanı işleme bölümlerinde araştırmalar sürdürülmüş, Koç Üniversitesi tarafından kurulan arkeoloji laboratuvarının kullanımına da devam edilmiştir.