Tofaş, yılda 400 bin araçlık üretim kapasitesi ve 10 bini aşkın çalışanı ile Türkiye'nin beşinci büyük sanayi kuruluşudur.

Türkiye'nin hem binek otomobil hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketi

1968 yılında kurulan Tofaş, Türkiye'nin hem binek otomobil hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketidir.

Tofaş'ın sermayesinde, Koç Holding ve Fiat Chrysler Automobiles (FCA) eşit hissedardır. %24,3'ü halka açık olan Tofaş'ın hisseleri, Borsa İstanbul BİST-30 ve BİST-100 Endeksleri'nde işlem görmekte; Şirket, Kurumsal Yönetim Endeksi ve Sürdürülebilirlik Endeksi'nde de yer almaktadır. Tofaş ayrıca Lüksemburg Borsası'na da kotedir.

Türkiye'nin beşinci büyük sanayi kuruluşu

Tofaş, yılda 400 bin araçlık üretim kapasitesi ve 10 bini aşkın çalışanı ile Türkiye'nin beşinci büyük sanayi kuruluşudur. Genel merkezi İstanbul'da olan, 350 bin m2'si kapalı, yaklaşık 1 milyon m2 alan üzerinde kurulu Bursa Fabrikası'nda da üretim yapan Tofaş, yatırımlarını sürdürerek rekabet gücünü artırmaktadır.

Fiat Chrysler Automobiles'ın (FCA) dünyadaki üç stratejik üretim merkezinden biri olan Tofaş, aynı zamanda grubun Avrupa'daki ikinci büyük Ar-Ge merkezi konumundadır.

Tofaş, Bursa Fabrikası'nda, Fiat Linea ve Egea otomobil modellerinin yanı sıra, Minicargo projesi kapsamında Fiat, Citroen ve Peugeot markalarına, Yeni Doblò projesi kapsamında ise Fiat, Opel, Vauxhall ve RAM markalarına üretim yapmaktadır. Şirket aynı zamanda iç pazarda altı markanın (Fiat, Alfa Romeo, Jeep®, Lancia, Maserati, Ferrari) distribütörlüğünü yürütmektedir.