TOFAŞ 2017 FAALİYET RAPORU
tofas.com.tr EN
Menu

REKORLARLA DOLU BİR YIL
TOFAŞ, 2017 YILINDA 384 BİN ADETLE TÜRKİYE ÜRETİM REKORUNA İMZA ATMIŞTIR. ŞİRKET 2017 YILINI TÜM GELİR TABLOSU KALEMLERİNDE TARİHİNİN EN YÜKSEK SEVİYESİNE ULAŞARAK REKORLARLA TAMAMLAMIŞTIR.

EN BÜYÜK 3. SANAYİ KURULUŞU
TÜRKİYE’NİN HEM BİNEK OTOMOBİL HEM DE HAFİF TİCARİ ARAÇ ÜRETEN TEK OTOMOTİV ŞİRKETİ OLAN TOFAŞ, ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK 3. SANAYİ KURULUŞUDUR.

ARTAN PAZAR PAYI
EGEA SEDAN MODELİ, 2017 YILINDA ÜST ÜSTE İKİNCİ KERE TÜRKİYE’NİN EN ÇOK SATILAN ARACI OLURKEN, EGEA AİLESİNİN KATKISI İLE TOFAŞ OTOMOBİL PAZARINDAKİ PAYINI ARTIRMIŞTIR.

SEKTÖR LİDERİ
TOFAŞ TÜRKİYE’NİN YERLİ ÜRETİMDEN EN YÜKSEK ORANDA SATIŞ YAPAN FİRMASIDIR. ŞİRKET 2017 YILINDA, %91’E ULAŞAN PAYI İLE SEKTÖR LİDERLİĞİNİ KORUMUŞTUR.

GÜÇLÜ AR-GE
TASARIM SÜREÇLERİNİ AR-GE ÇALIŞMALARINA ENTEGRE EDEN TOFAŞ AR-GE MERKEZİ, TEKNOLOJİK GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP ETMEKTE VE BU TEKNOLOJİLERİN GELİŞİMİNE DOĞRUDAN KATKIDA BULUNMAKTADIR.

SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEK
TOFAŞ’IN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ANLAYIŞI, GEREK KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK VE GEREKSE TOPLUM ÜZERİNDE ETKİ KRİTERLERİ DİKKATE ALINARAK, HEM KURUM BÜNYESİNDE, HEM DE TOPLUMA YÖNELİK SOSYAL ÇALIŞMALAR ÇERÇEVESİNDE YÜRÜTÜLMEKTEDİR.

ŞEFFAF VE SORUMLU
TÜM PAYDAŞLARIN EŞİTLİĞİ, BİLGİLENDİRME SORUMLULUĞU VE KURUMSAL YÖNETİM UYGULAMALARI İLE BERABER, ŞİRKET’İN KURUMSAL FAALİYETLERİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN SAĞLANMASI, TOFAŞ’IN TEMEL AMAÇLARI ARASINDA YER ALMAKTADIR.

TOFAŞ HAKKINDA

TOFAŞ, YILDA 450 BİN ARAÇLIK ÜRETİM KAPASİTESİ VE 10 BİNE YAKIN ÇALIŞANI İLE TÜRKİYE’NİN ÜÇÜNCÜ BÜYÜK SANAYİ KURULUŞUDUR.

Daha Fazla Bilgi

BAŞLICA FİNANSAL VE OPERASYONEL GÖSTERGELER

2017 YILINDA TOFAŞ, 17,5 MİLYAR TL SATIŞ GELİRİ VE %12,8 YURT İÇİ PAZAR PAYI İLE OTOMOTİV SEKTÖRÜ İÇERİSİNDEKİ YERİNİ SAĞLAMLAŞTIRMIŞTIR.

Daha Fazla Bilgi

KURUMSAL YATIRIMCI İLİŞKİLERİ

TOFAŞ HİSSESİNİN 2017 YILI ORTALAMA DEĞERİ, 2016 YILI ORTALAMA DEĞERİNE GÖRE %36,6 ARTIŞ GÖSTERMİŞTİR.

+%36,6

Daha Fazla Bilgi

YÖNETİM KURULU BAŞKANI’NIN DEĞERLENDİRMESİ

EKONOMİYE ÇOK YÖNLÜ KATKIMIZI PEKİŞTİRİRKEN, GEREK ÜRETİM HACMİ GEREKSE İHRACAT PERFORMANSI AÇISINDAN TÜRKİYE OTOMOTİV ENDÜSTRİSİNİN EN ÖNEMLİ OYUNCULARINDAN BİRİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

Daha Fazla Bilgi
Ömer M. Koç
Yönetim Kurulu Başkanı

CEO’NUN DEĞERLENDİRMESİ

TOFAŞ TARİHİNE REKORLAR YILI OLARAK GEÇEN 2016’NIN ARDINDAN, EGEA PROJEMİZİN İÇ PİYASA VE İHRACATTA GÖSTERDİĞİ BAŞARILI PERFORMANS İLE 2017 YILINDA DA ÜRETİMDE LİDERLİĞİMİZİ DEVAM ETTİRDİK VE YENİ YILA BİR KEZ DAHA REKORLA GİRDİK.

Daha Fazla Bilgi
Cengiz Eroldu
Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO

ÖDÜLLER

TOFAŞ, AVRUPA KOMİSYONU ORTAK ARAŞTIRMA MERKEZİ’NİN AR-GE YATIRIMLARI SKOR LİSTESİ’NE 2017 YILINDA DA TÜRKİYE’DEN EN ÜST SIRADA GİRME BAŞARISI GÖSTEREN ŞİRKET OLDU.

Daha Fazla Bilgi

OTOMOTİV SEKTÖRÜ VE TOFAŞ’IN SEKTÖR İÇİNDEKİ YERİ

2017 YILINDA TÜRKİYE OTOMOTİV PAZARI 950 BİN - 1 MİLYON BANDINDA KALMAYA DEVAM EDEREK GÜÇLÜ PERFORMANSINI DEVAM ETTİRMİŞTİR.

Daha Fazla Bilgi

MARKALAR VE ÜRÜNLER

BAŞINDAN SONUNA TOFAŞ İMZASI TAŞIYAN BİR PROJE OLARAK TOFAŞ VE TÜRKİYE OTOMOTİV SANAYİ TARİHİNDE ŞİMDİDEN ÖZEL BİR YERE SAHİP OLAN FIAT EGEA, 2016 VE 2017 YILLARINDA TÜRKİYE’NİN EN ÇOK TERCİH EDİLEN OTOMOBİLİ OLMUŞTUR.

Daha Fazla Bilgi